Ze kterých nápojů se přibírá na váze a proč se jim vyhnout?

zprávy

Potěší chuťové pohárky, ale při pravidelném popíjení se negativně podepíší i na našem vzezření. Některé druhy nápojů mají totiž příliš mnoho kalorií a tak se iv době držení diety může stát, že z nich zbytečně přibereme na hmotnosti.

Nejhorším alkoholickým nápojem jsou však nepochybně takzvané míchané drinky nebo koktejly.
Chutná skvěle a tloustne se z nich

Dietologové se shodují, že slazené nápoje jsou největším nepřítelem štíhlé linie. Chutná skvěle, mají ovocnou a sladkou příchuť. Denně dokážeme vypít i půldruhého litru takových slazených vod či minerálek. Problém je v tom, že jejich konzumace nesvědčí úzké dříku. Zmíněné druhy drinků totiž tvoří v podstatě jen voda, resp. minerální voda a cukr. Poslední zmiňovaná látka je návyková, a tak se z pití slazených nápojů stává časem zvyk. „Slazené nápoje mají velmi vysoký obsah cukru a kalorií, například 7 dcl láhev může mít až 60 g cukru, což je přibližně 12 čajových lžiček,“ vysvětluje nástrahy těchto tekutých pochoutek odbornice na výživu Brenda Peraltaová. Cukr, který nedokážeme zpracovat například fyzickou aktivitou se v lidském těle mění na tuk, který se ukládá pod kůži nebo mezi tělesné orgány.

Reklamní trik, nebo realita?

Kdo by jim odolal, když na první pohled vypadají dietní. Nápoje s umělými sladidly skutečně neobsahují žádné kalorie. I přesto z nich přibíráme. „Dokonce už při pití v malých množstvích se může stát, že toužíme po dalších kaloriích,“ varuje specialistka na alternativní medicínu Heather Hanksová. Umělé sladidlo totiž oklame lidské tělo, které vyprodukuje inzulín. Jedná se o hormon, který metabolizuje cukr. Po vypití drinku s umělou náhražkou cukru inzulín prudce sníží hladinu krevního cukru v krvi. Výsledkem tohoto biologického procesu je nárůst touhy zkonzumovat více kalorických jídel. Odbornice přesvědčuje, že některá sladidla dokážou stimulovat mozkové buňky obézních lidí, aby konzumovala více jídel s vyšším množstvím energie. Zmíněné látky jsou nebezpečné iz jiných důvodů. Nesmíme zapomínat na to, že do jisté míry ničí střevní mikroflóru, která je potřebná pro zdravý imunitní systém a kromě toho ohrožují tělo cukrovkou.

Káva je skvělým spalovačem tuku

Obsahuje přírodní alkaloid kofein, který působí na centrální nervový systém, zvyšuje látkovou výměnu a zlepšuje metabolismus. Stačí však pár „vylepšení“ černého moku a z dietní kávy se stává kalorické nebezpečí. „Samotná káva nezpůsobuje přibývání na váze a v některých případech může dokonce zlepšit naše úsilí zhubnout, například podporou metabolismu a kontrolováním chuti k jídlu,“ říká dietoložka Trista Bestová. V případě, že do kávy přidáme smetanu (tuk) nebo cukr, káva se přemění na kalorickou bombu. Expertka na výživu varuje, že kombinace cukru a tuku nejvíc škodí našim postavám. Do diety se nehodí ani ledová káva se šlehačkou, zmrzlinou či alkoholickým likérem.

Vedou se o něm vášnivé diskuse

Přibírá nebo se nepřibírá z alkoholu? V pivu, víně, ale také v destilátech je určité množství alkoholu a zbytkového cukru. Obě složky mají kalorickou hodnotu. Například 1 gram cukru má přibližně 4 kilokalorie. Například náš oblíbený slovenský alkoholický nápoj, 52% slivovice, obsahuje na litr tolik energie, kolik se jí vejde do deseti čokoládových tyčinek. Medicínský výzkumník z Farr Institute říká, že pravidelné pití alkoholu nejvíce ohrožuje naši snahu zhubnout. Pivo může mít i 150 kcal v jedné plechovce, červené víno o něco méně. Nejhorším alkoholickým nápojem jsou však nepochybně takzvané míchané drinky nebo koktejly. Kromě alkoholu se do nich přidává cukr, sirup, smetana a některé druhy ovoce. Alkohol není nebezpečný jen proto, že na něm vzniká závislost. Lidské tělo je nastaveno tak, že prioritně využívá jako zdroj energie alkoholu než uloženého tělesného tuku. Výsledkem je to, že organismus se nestihne dopracovat ke spalování tuku, který se pak hromadí na kritických tělesných partiích, kterými jsou hýždě, stehna a boky.

- Reklama -spot_img
pr článek

Redakce doporučuje

Články autora