Víte, jak souvisí obezita se zdravím zubů?

zprávy

Stav ústní dutiny a tělesná hmotnost mají toho společného víc, než se na první pohled může zdát. Nový výzkum prozrazuje, že tloustnutí se může podepsat pod horší kvalitu chrupu. A nejen to.

Obezita samozřejmě netrápí jen ústní dutinu.
Tučná jídla kazí zuby

S novou studií přišel magazín Journal of Dental Research, který zkoumal vztah mezi zánětem a onemocněním dásní u myší. Při obezitě docházelo k napadání imunitních buněk, což se projevovalo horším zdravím zubů. Problémy s tloustnutím se nejvíce podepisovaly pod potíže se záněty dásní. Jednoduše řečeno, každý kilogram přibraného tuku navíc způsoboval horší kvalitu zubů i dásní. Studie se zaměřila na dvě výzkumné skupiny, kterým byla podávána po dobu čtyř měsíců různá strava. První skupině dávali jídlo s vysokým obsahem tuku, druhá měla stravu s nízkým množstvím živočišného tuku.

Rostlinná strava ochrání dásně

Výzkumný vzorek, který konzumoval více tuku, měl logicky vyšší míru obezity, ale i zánětu. Špatnou zprávou je to, že při zánětech docházelo k tvorbě buněk, které dokonce napadaly i kostní tkáň. Ztráta kostní hmoty se projevovala zejména v oblasti ústní dutiny. Vlivem tohoto jevu docházelo ik poklesu zubní skloviny. Častěji se tak kazily zuby a zapalovaly dásně. Netřeba zapomínat, že jídelníček, ve kterém je méně živočišného a více rostlinného tuku je bohatý i na důležité vitamíny. Rostlinné stravě dominuje například vitamín C, který je nezbytný pro zdraví zubů. Kromě toho, vitamin E z olejů pomáhá bojovat proti zánětům a chrání tělo před stárnutím.

Není to jen o zubech

Obezita samozřejmě netrápí jen ústní dutinu. Často se podepisuje pod vznik cukrovky. Nadměrná tělesná hmotnost může být dokonce i životu nebezpečná. Například nadbytečný tuk v oblasti srdce zvyšuje až dvojnásobně riziko srdečního infarktu u žen. Muži byli ohroženi ještě víc. Obezita je rizikovější zejména v případech, kdy si vedle ní pěstujeme i další zlozvyky jako například kouření, konzumujeme více alkoholu a máme sedavý způsob života. Tuk se ukládá v těle i kolem žaludku, střev a jater. Odborníci vysvětlují, že tento druh tuku je metabolicky aktivní. To znamená, že uvolňuje zánětlivé látky, které vedou k chronickým onemocněním. Kromě toho spouští produkci hormonů, které způsobují vyšší touhu po jídle.

Jaký vliv má obezita na mozek?

Vyšší tělesná hmotnost se pojí i se zdravím mozku. Obezita přímo ovlivňuje i několik degenerativních onemocnění centrální nervové soustavy a často je příčinou vzniku demence. Čerstvá studie, kterou publikoval Journal of Epidemiology, varuje, že lidé s nadváhou a obezitou mají větší pravděpodobnost vzniku demence oproti jejich štíhlým vrstevníkům. Přestože se může na první pohled zdát, že se tyto problémy netýkají mladých lidí, opak je pravdou. Demence totiž nevzniká ze dne na den, ale vyvíjí se v čase. Dříve než dospějeme do tohoto stadia, zvykne se u lidí v produktivním věku objevovat Alzheimerova choroba, která narušuje funkce paměti, orientaci v čase i prostoru.


Zajímáte se o novou kariéru? Nabídka zaměstnání na pozici sanitář čeká právě na vás!


- Reklama -spot_img
pr článek

Redakce doporučuje

Články autora