Atopický či kontaktní ekzém? Který z nich se na vaší kůži objevuje?

zprávy

Ekzém na rukou, v obličeji či podkolenní jamce, dokáže pořádně potrápit. Abyste jej správně vyléčili, je třeba znát jeho příčiny. Bohužel ekzémem v posledních letech trpí stále více lidí. Přibližně jedna čtvrtina lidí během svého života zažije zarudlá místa – ložiska, která svědí, praskají, a klidně i krvácí. Naopak někdy se také objevují vodnaté pupínky, které praskají a mokvají. Který z nich se na vaší kůži objevuje?

Ložiska ekzému

Jakmile se ekzém objeví, lidé se jej snaží vyléčit různými přípravky, babskými radami a tak dále. Když je léčba neúspěšná, lidé se vypraví ke kožnímu lékaři. V takovém případě lékař odhalí diagnózu dle rodinné anamnézy nebo pacienta odešle na alergologii. Ta by také měla být součástí léčby. Nejčastěji se jedná o atopický nebo kontaktní alergický ekzém.

Pokud k lékaři přijde kojenec, u kterého se projevily výše zmíněné příznaky a jeden z rodičů ekzém má, diagnóza je pro lékaře jasná. Ve většině případů, ať se jedná o atopický nebo kontaktní ekzém, lékař předepíše kortikoidy pro zaléčení. Ovšem někdy je ekzém podchycen v začátcích a bohatě stačí mast na ekzém bez kortikoidů. V takových případech se používají bariérové krémy, které kůži zvláční a zajistí pro kůži ochranu, a to až na šest hodin.

Druhé kolečko potíží

Po zaléčení se často stává, že se ekzém objeví znovu. Proto je vhodné navštívit alergologa, který provede testy a zjistí, na co tělo reaguje tímto způsobem. U atopického ekzému mohou být na vině kovy, prací prostředky, ale i potraviny. U kontaktního ekzému tomu bývá podobně – tělo reaguje na vnější podněty. U atopického ekzému je to bohužel běh na dlouhou trať a mnohdy se stává i celoživotní bojem. Každopádně pro oba případy platí, že byste měli křehkou kůži posilovat. Opět se doporučuje krém na ekzém na bázi bariéry. Dermaguard poskytuje neviditelný film, který kůži chrání před vznikem dalších ložisek.       

- Reklama -spot_img
pr článek

Redakce doporučuje

Články autora