Plavání v těhotenství: výhody, nevýhody a rizika

zprávy

Těhotenství v životě ženy přináší spousty změn. Mnoho žen se snaží pro své zdraví udělat co nejvíce. To obnáší zdravou stravou i pohyb. Patří plavání mezi vhodné fyzické aktivity pro ženy v očekávání? To se dozvíte v tomto článku.

Proč se hýbat v těhotenství?

To, že v sobě žena nosí další život, není rozhodně důvod k tomu sednout si na gauč a nic nedělat. Pokud to ženě zdravotní stav dovoluje, je ideální se hýbat i v tomto životním období. Může vám to totiž pomoci zvládnout těhotenství víc v pohodě.

Pohyb v těhotenství pomáhá:

 • předcházet bolestem zad
 • omezit nadměrné přibývání na váze
 • pozitivně ovlivnit polohu plodu v třetím trimestru
 • uvolnit pánevní dno a zmenšit riziko porodních poranění
 • preventivně předcházet některým zdravotním komplikacím, jako je například těhotenská cukrovka
 • připravit fyzicky tělo na náročné období šestinedělí

Plavání v těhotenství: ano nebo ne?

Stejně jako nelze říct, jestli je pro všechny lidi na planetě vhodné běhání, nelze ani říct, jestli je pro všechny těhotné vhodné plavání nebo pohyb obecně.

Pokud je vaše těhotenství rizikové nebo se v jeho průběhu objevily problémy, které ve vás vzbuzují pochyby o vhodnosti pohybu obecně, konzultujte možnosti plavání se svým gynekologem, který má veškeré potřebné údaje o vašem zdravotním stavu.

Nevýhody a rizika plavání v těhotenství

Na začátek je rozhodně dobré zmínit, že plavání se obecně doporučuje ženám až od 12. týdne těhotenství, začátku 2. trimestru, zejména proto, že v prvním trimestru je zvýšené riziko infekce.

Pokračovat v plavání můžete až do porodu. Vždycky se ale soustřeďte na sebe, svůj zdravotní stav a poslouchejte své tělo. Ne každému dělá dobře plavat až do poslední chvíle.

Tip: Porod klepe na dveře? Víte, co si sbalit do porodnice? Taška by měla být připravena alespoň od 35. týdne těhotenství.

Riziko infekce

Největší riziko a zároveň nevýhoda plavání v těhotenství je riziko přenosu infekcí v oblasti intimních partií. Existují ale způsoby, jak můžete preventivně působit proti šíření této infekce.

 • Plavání se začněte věnovat až 2. trimestru těhotenství
 • Dbejte na intimní hygienu, důkladně se sprchujte a převlékejte se po plavání vždy do suchého oblečení
 • Vyhledávejte méně frekventované bazény
 • Použít můžete také speciální tampon určený ke koupání

Riziko úrazu

Pokud se rozhodnete chodit plavat, myslete také na zvýšené riziko úrazu, který je v těhotenství nepříjemnou komplikací. Bazény jsou místem, kde se vám noha může při přecházení smeknout raz dva a úraz je na světě. Buďte na sebe proto opatrní, choďte pomalu, přidržujte se. Do vody byste měly také vstupovat opatrně a neskákat.

Výhody plavání v těhotenství

Plavání přináší rozhodně více výhod než nevýhod a v těhotenství je často z mnoha důvodů doporučováno. Plavání je totiž obecně velmi šetrné a nejsou při něm zatěžovány klouby.

Během plavání se vám naopak velmi dobře mohou uvolnit také často přetěžované partie, jako jsou záda nebo ony klouby, které v těhotenství s přibývajícími kilogramy dostávají zabrat. Podobně je tomu u obyčejné chůze.

Jaké jsou hlavní výhody plavání?

 • Při plavání se nebudete zadýchávat, nezatížíte kardiovaskulární systém
 • Zůstanete fit a přitom plavání pro těhotné není tak fyzicky náročné, přitom posílíte svaly i plíce
 • Při plavání se potíte, neztrácíte tolik tekutin a důležitých minerálních látek jako při jiném pohybu
 • Zpevníte svaly pánevního dna a můžete se tak lépe připravit na porod
 • Můžete ulevit také své psychice, odbouráte napětí a stres
 • Díky plavání se naučíte správně dýchat
 • Plavání je také částečnou prevencí vzniku křečových žil

Co nabízí kurzy plavání pro těhotné?

Plavat můžete sami, ale existuje také řada kurzů plavání pro těhotné. Co se v takových kurzech můžete naučit?

V kurzech plavání se ženy naučí mnoho důležitých dovedností i pro samotný porod, jako je třeba správné dýchání při porodu. Kromě toho se těhotné ženy na kurzech plavání pro těhotné potápí, učí se splývat i relaxovat ve vodě.

Kurzy plavání je možné podstoupit v každém větším městě. Cena za lekci se většinou pohybuje kolem 200-400 Kč, v některých bazénech je třeba zakoupit balíček například 5 nebo 10 lekcí.

Co si vzít s sebou do bazénu?

Ať už se rozhodnete chodit plavat sama, s manželem, přítelem nebo kamarádkou či do kurzů plavání pro těhotné, určitě se vám bude hodit vědět, co si na bazén brát s sebou.

 1. Pantofle

Do bazénu v těhotenství nezapomínejte nosit gumové pantofle nebo žabky. Vybírejte takovou obuv, která neklouže na mokrém povrchu, abyste alespoň částečně předcházely riziku pádu.

 1. Těhotenské plavky

Pokud máte menší těhotenské bříško, delší dobu vám budou stačit možná klasické plavky. Většina žen však v druhém trimestru potřebuje už těhotenské plavky. Vybírat můžete z jednodílných i dvoudílných plavek.

Při výběru vybírejte plavky, v kterých se budete cítit dobře, pohodlně, nebudou vás nikde tlačit a také vám budou slušet. Víte, jak si vybrat plavky podle typu postavy?

 1. Osobní hygiena

Osobní hygiena je v těhotenství důležitá, obzvlášť po návštěvě veřejných plaveckých bazénů. Kromě klasických přípravků můžete používat také speciální šampony k odstranění chloru nebo probiotické tampony, které preventivně působí proti infekci intimních partií.

 1. Ručník a suché oblečení

Suché oblečení a ručník, do kterého se můžete po plavání rychle utřít, jsou také velmi důležité. Je to totiž hlavně chlad, který způsobuje prochladnutí a vyšší riziko infekcí. Proto po plavání co nejdříve do suchého. Oblíbené jsou skladné a rychloschnoucí ručníky z mikrovlákna.

 1. Plavecká čepice a brýle

Plavecká čepice a brýle nejsou nedílnou součástí výbavy na bazén, ale pro mnoho lidí je plavání s těmito pomůckami pohodlnější. Čepice i brýle ochrání vaše vlasy a oči před chlorem.

 1. Láhev s vodou a svačinka

Láhev s vodou a svačinka se budou hodit hlavně po plavání. I když nebývají lekce plavání pro těhotné namáhavé, pořád se jedná o fyzickou aktivitu, po které vám většinou rychle vyhládne a v těhotenství je třeba dodržovat pravidelný režim, co se jídla a pití týče.

Alena Mrvíková, obsahový a SEO specialista

- Reklama -spot_img
pr článek

Redakce doporučuje

Články autora