Kontrola zraku před lyžovačkou je důležitá! Může pomoci předejít úrazům na svahu.
Pozor na kvalitní brýle během pobytu na svahu, chrání vám zrak.
Během lyžařské sezóny by lidé neměli podceňovat péči o zrak. Upozorňuje na to primář oční kliniky NeoVize Radovan Piovarči s tím, že vyšetření zraku před lyžovačkou může pomoci předejít úrazům na svahu. Důležité je také během lyžování chránit zrak kvalitními slunečními brýlemi.
Piovarči poukázal na to, že lyžaři s nedostatečně zkorigovanými dioptriemi bývají na sjezdovce světloplachí a mhourie, v důsledku čehož jsou jejich oči podrážděné, unavené a slzí. Navíc bez brýlí či s nevhodnou korekcí mnohem obtížněji spatří překážku na svahu či orientační body.
„Trpí rozmazaným viděním a v ostrém světle nevidí detaily terénu. Sněhové bubny jim splývají do jednoho bílého povrchu. Krátkozrakost způsobuje lyžařům i problémy s periferním viděním. Nezpozorují prohlubně a odtud je už krátká cesta k úrazu, upřesnil Piovarči. Zdůraznil, že i nejlépe upravené sjezdovky mohou zaskočit nerovnostmi. „S nedostatečně zkorigovanýma očima může profesionální i rekreační lyžař na sjezdovce ohrozit nejen sebe, ale i ostatní,“ ozřejmil.
Lyžařská sezóna může být podle primáře problematická i pro nositele kontaktních čoček, protože oči trpí nedostatečným přísunem kyslíku. Jak vysvětlil, v mrazu a větru rohovka oka hůře „dýchá“ a mnohem více vysychá. Kontaktní čočky jí brání v příjmu kyslíku, proto je pocit dráždění výraznější. \“Se stoupající nadmořskou výškou a snižujícím se obsahem kyslíku ve vzduchu se komplikace stupňují,\“ přiblížil Piovarči. Řešením podle něj může být například laserová operace, kterou je ideální absolvovat alespoň dva až čtyři týdny před cestou na hory.
Bez ohledu na stav zraku odborníci připomínají důležitost chránit jej slunečními brýlemi. „V očním lékařství známe onemocnění z vysoké intenzity světla. Může dokonce způsobit až dočasnou slepotu. Proto dbejme na kvalitní sluneční brýle vždy při intenzivním rozptýleném slunečním světle s intenzivním jasem – a to je nejčastěji právě u moře a na horách, upozorňuje optometristka Katarína Bašnáková.
Jak přiblížila, na sjezdovkách jsou oči vystaveny často až stonásobně silnějšímu působení nebezpečného UV záření než během průměrného letního dne. „Silné UV záření na horách může poškodit rohovku. Některé studie říkají, že může urychlit i vznik makulární decentrace centra nejostřejšího lidského vidění,“ doplnila s tím, že kvalitní sluneční brýle by proto měly být na horách nutností každého lyžaře i nelyžaře. „Chcete-li zjistit, zda mají vaše brýle skutečně UV ochranu, jakou uvádějí, nechte si je přeměřit v oční optice,“ radí odbornice.